• Hydrobot
Previous ◁ | ▷ Next

Τηλεδιάσκεψη με το Ίδρυμα Ευγενίδου

Συνεχίζοντας τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες στα πλαίσια της ερευνητικής μας εργασίας, πραγματοποιήσαμε την Τρίτη 14 Μαΐου τηλεδιάσκεψη με στελέχη του Ιδρύματος Ευγενίδου. Στην τηλεδιάσκεψη παρουσιάστηκε από τους μαθητές μας η πορεία της κατασκευής του hydrobot κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Οι μαθητές μίλησαν επίσης για τις προσδοκίες που είχαν στο ξεκίνημα του project, την ικανοποίηση που αισθάνθηκαν ως δημιουργοί καθώς και τις δυσκολίες που συνάντησαν. Έκαναν προτάσεις για τη μελλοντική εξέλιξη του project hydrobot στην Ελλάδα, έχοντας στο νου τους κάποιου είδους διαγωνισμό για την ανάπτυξη άμιλλας ανάμεσα στις ομάδες των σχολείων που υλοποιούν το πρόγραμμα.

Από την πλευρά του Ιδρύματος Ευγενίδου, την τηλεδιάσκεψη παρακολούθησαν ο κ. Λεωνίδας Δημητριάδης - Ευγενίδης, Πρόεδρος Ιδρύματος Ευγενίδου,ο κ. Ποθητός Παππούς, Διοικητής Ιδρύματος Ευγενίδου, ο κ. Θεολόγος Κελέσσογλου, Τεχνικός Σύμβουλος Διοίκησης, η κ. Χαρά Μπρίντεζη, Υπεύθυνη Βιβλιοθήκης Ιδρύματος Ευγενίδου, ο κ. Μάνος Κιτσώνας, Τεχνικός Διευθυντής Ψηφιακού Πλανητάριου Ιδρύματος Ευγενίδου, ο κ. Βασίλης Μαστρόκαλος, Υπεύθυνος Πληροφορικής Ιδρύματος Ευγενίδου, ο κ. Βασίλης Παπακωνσταντίνου, υπεύθυνος του Προγράμματος Hydrobot Ιδρύματος Ευγενίδου και ο κ. Δημήτρης Πιπερίδης, Μέλος Προγράμματος Hydrobot Ιδρύματος Ευγενίδου. Ο Πρόεδρος του Ιδρύματος κ. Δημητριάδης - Ευγενίδης εξέφρασε τη δική του ικανοποίηση αλλά και του Ιδρύματος για τη δουλειά μας, και μας υποσχέθηκε κάθε βοήθεια που θα χρειαστούμε για την μελλοντική αξιποίηση του έργου.

Η τηλεδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Δράμας, και υπήρξε ζωντανή μετάδοσή της μέσω live streaming από την ιστοσελίδα του Δήμου Δράμας, και από το YouTube μέσω Google Hangout Live. Μπορείτε να παρακολουθήσετε την τηλεδιάσκεψη στο ΥouTube:

Πέμπτη 25/04/2024 09:22