Σχολικές γιορτές

ShareΣτιγμιότυπα από τις σχολικές γιορτές που διοργανώνονται από τους μαθητές μας.

Εορτή 17ης Νοεμβρίου + οδηγίες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση (ΕΑΕ)

Εορτή 17ης Νοεμβρίου (Πολυτεχνείου):

Αύριο Τρίτη 17 Νοεμβρίου κατά τη διάρκεια της δεύτερης διδακτικής ώρας θα πραγματοποιηθεί, σύμφωνα με εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ., η εκδήλωση για τη γιορτή του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα εισέλθουν στα links των εκπαιδευτικών που φαίνονται στο συνημμένο έγγραφο. Ώρα έναρξης της εκδήλωσης: 08:50. Διάρκεια: περίπου μια διδακτική ώρα. Λαμβάνονται απουσίες, όπως συμβαίνει σε κάθε εκδήλωση του σχολείου.

Υπενθύμιση οδηγιών εισόδου στην πλατφόρμα της Webex γαι την σύγχρονη ΕΑΕ:

• Εισερχόμαστε πάντα με πλήρες ονοματεπώνυμα (είτε στα ελληνικά είτε στα λατινικά). ΠΟΤΕ με ελλιπή ή παραποιημένα στοιχεία.
  • Δεν διασαλεύουμε την διεξαγωγή των μαθημάτων είτε του δικού μας είτε άλλου σχολείου. Όπως έχετε πληροφορηθεί η ενέργεια αυτή θεωρείται άκρως παραβατική και το σχολείο εύκολα βρίσκει τα στοιχεία εισόδου του κάθε συμμετέχοντα.
  • Εάν κάποιος μαθητής ή κάποια μαθήτρια συναντήσει δυσκολία και δεν μπορέσει τελικά να συνδεθεί στην πλατφόρμα της Webex, να αποτυπώσει την οθόνη (όπου θα φαίνεται κάποιο μήνυμα που πιστοποιεί ότι η σύνδεση δεν επιτεύχθη, π.χ. No connected), ώστε να είναι δυνατή η στοιχειοθέτηση της αδυναμίας εισόδου. Για τους υπολογιστές με Windows αυτό γίνεται πατώντας το πλήκτρο prt sc [print screen] ή καλύτερα τον συνδυασμό ctrl + prt sc. Στη συνέχεια μπορούν να αντιγράψουν την οθόνη σε ένα έγγραφο κειμενογράφου (π.χ. Word). Τέλος, ο γονέας με το δικό του mail (όχι με του μαθητή ή της μαθήτριας) θα αποστείλει μήνυμα στο σχολείο επισυνάπτοντας την αποτύπωση της οθόνης, που αποδεικνύει το πρόβλημα και έτσι οι απουσίες θα απαλειφθούν. Για τα κινητά με Androit συνήθως αυτό μπορεί να γίνει με συνδυασμό των πλήκτρων ανοίγματος της συσκευής και της μείωσης της έντασης.
  • Πέμπτη (5η) υπενθύμιση: εάν κάποια οικογένεια έχει πρόβλημα εξοπλισμού, δηλ. τα παιδιά δεν διαθέτουν κάποιο από τα παρακάτω: Laptop, Η/Υ, tablet, smart phone μπορούν να απευθυνθούν στο σχολείο και αφού υπογραφεί υπεύθυνη δήλωση, θα τους παραδοθεί εξοπλισμός για όσο διαρκεί η αναστολή λειτουργίας των σχολείων.
  • Εάν κάποια οικογένεια έχει εξοπλισμό που περισσεύει (π.χ. δεύτερο κινητό) μπορεί να το δανείσει στο Σχολείο και έτσι να εφοδιάσουμε οικογένειες με αδυναμία. Φυσικά με τη λήξη των περιοριστικών μέτρων ο εξοπλισμός θα επιστραφεί στους ιδιοκτήτες.
Download this file (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 17ΗΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020 - Αντιγραφή.doc)ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 17ΗΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020 - Αντιγραφή.doc Διαχειριστής Ιστότοπου22 Kb

Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας

Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκης Κεραμέως, για τη γιορτή των Τριών
Ιεραρχών
«[…] Ακριβώς αυτό είναι το νόημα της συμβουλής μου: [….] δεν πρέπει να τα αφομοιώνουμε όλα
χωρίς διάκριση, αλλά μονάχα όσα ωφελούν. Διότι είναι ντροπή, να απωθούμε τις βλαβερές
τροφές, ενώ στα μαθήματα, που είναι τροφή της ψυχής, να μη δίνουμε καμιά σημασία […] Όσοι μ’
επιμέλεια μαζεύουν την ωφέλεια από κάθε τι, μοιάζουν με ποτάμια που παίρνουν στο διάβα τους
νερό από παραποτάμους κι ολοένα γίνονται μεγαλύτερα.»
Με τα λόγια αυτά, ο Βασίλειος ο Μέγας στον «Προς τους νέους» Λόγο Του, παρακινεί τους
μαθητές να μην δέχονται άκριτα τη γνώση που τους παρέχεται, αλλά να σκέφτονται, να
προβληματίζονται, να απορρίπτουν, να δέχονται, να ρωτούν, να αμφισβητούν ώστε τελικά να
επιλέγουν οι ίδιοι αυτό που θεωρούν ωφέλιμο για να εκπληρώσουν τον υπέρτατο στόχο της
παιδείας: την αρετή, δηλαδή να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι. Με αυτά τα λόγια που έρχονται από
τον 4ο μ.Χ. αιώνα, αναδεικνύεται η αναγκαιότητα της κριτικής σκέψης, των πολλαπλών πηγών
πληροφόρησης και της πνευματικής εγρήγορσης στην οποία πρέπει να βρίσκονται οι νέοι μας
διαρκώς, ώστε να χαράζουν τον δικό τους δρόμο, όχι μόνο προς όφελος του εαυτού τους, αλλά
και προς όφελος της κοινωνίας και του έθνους. Οι Τρεις Ιεράρχες είχαν αναπτύξει, επίσης, έντονη
φιλανθρωπική δράση.
Ο Βασίλειος ο Μέγας, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος, τρεις
επιφανείς Άγιοι και Θεολόγοι της Ορθοδοξίας, οι Τρεις Ιεράρχες, αποτελούν τους προστάτες των
Γραμμάτων. Είναι οι Μέγιστοι Φωστήρες, που συνέδεσαν την Ορθοδοξία με την Αρχαία Ελληνική
Γραμματεία και τον πολιτισμό.
Φέτος αποφασίσαμε η 30ή Ιανουαρίου να αποκατασταθεί ως ημέρα πραγματοποίησης
εορταστικών εκδηλώσεων προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών και της Παιδείας, καθώς και των
μετόχων της εκπαιδευτικής διαδικασίας, εκπαιδευτικών και μαθητών. Έτσι, η γιορτή βρίσκει φέτος
τα σχολεία μας ανοιχτά, ώστε να ενημερωθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες για τη σπουδαία αυτή
ημέρα και να διοργανώσουν, από κοινού με τους εκπαιδευτικούς τους, εκπαιδευτικές
δραστηριότητες σχετικά με την προβολή του κοινωνικού και παιδαγωγικού έργου Τους και της εν
γένει προσφοράς Τους στην Εκπαίδευση και τα Γράμματα ή/και εκκλησιασμό.
Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,
Ευχόμαστε το παράδειγμα των Τριών Ιεραρχών να σας καθοδηγεί και να έχετε καλή πρόοδο.
Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΝΙΚΗ ΚΕΡΑΜΕΩΣ

Γιορτή 17ης Νοεμβρίου

Η αυριανή γιορτή για το 4ο Λύκειο θα ξεκινήσει στις 08:30.

Αγιασμός

Ο αγιασμός του σχολείου μας για τη νέα σχολική σχολική χρονιά 2017-18 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11/9/2017 στις 10:30 π.μ.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το 15/μελές Μαθητικό Συμβούλιο του 4ου ΓΕΛ Δράμας

σας προσκαλεί την Κυριακή, 15 Νοεμβρίου 2015, και ώρα 19:00 μ.μ.

στην παρακολούθηση της κωμωδίας: «Ένα βότσαλο στη λίμνη», που θα ανεβάσει στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας

ο Μουσικοδραματικός Σύλλογος Χωριστής.

Εισιτήριο: 5 ευρώ (μαθητικό: 3 ευρώ).

Τα έσοδα της παράστασης θα ενισχύσουν την πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου.

Το Προεδρείο
του 15/μελούς Μαθητικού Συμβουλίου