Σχολικές γιορτές

ShareΣτιγμιότυπα από τις σχολικές γιορτές που διοργανώνονται από τους μαθητές μας.

Εκδήλωση

Την Τετάρτη 22 Ιουνίου 2022 ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων και το 15μελές μαθητικό Συμβούλιο του 4ου Λυκείου διοργανώνουν:

Εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί αφού πρώτα διεξαχθεί αγώνας καλαθοσφαίρισης στη μνήμη μαθητή μας της Γ’ Λυκείου Πέτρου Γαζάνη, ο οποίος χάθηκε πρόωρα.

Ώρα έναρξης αγώνα: 19:30

Ώρα έναρξης της εκδήλωσης: μετά τη λήξη του αγώνα

Θα υπάρχει catering από όπου θα μπορεί ο κάθε ένας να προμηθευτεί φαγώσιμα.

School Party 2022β 2

Παρέλαση

Η συγκέντρωση των τμημάτων της παρέλασης θα γίνει στις 11:20 στο parking του Διοικητηρίου.

Μήνυμα Υπουργού

Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας κ. Κεραμέως για τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών.

Download this file (27-01-22 Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκης Κεραμέως, για τη γ)27-01-22 Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκης Κεραμέως, για τη γ Διαχειριστής Ιστότοπου618 Kb

17η Νοεμβρίου + Φωτογράφιση

16-11-21 Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκης Κεραμέως για την 48η επέτειο του Πολυτεχνείου
Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές και εκπαιδευτικοί,
ΨΩΜΙ-ΠΑΙΔΕΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Τρεις λέξεις, ένα σύνθημα. Ένα σύνθημα των εξεγερμένων φοιτητών του Νοεμβρίου του 1973, που συνόψισε στην απλότητά του τις βασικές προϋποθέσεις για την ανάπτυξη κάθε κοινωνίας, κάθε λαού. Ένα σύνθημα που ενώθηκε με τη φωνή όλων των πολιτών και κλόνισε το δικτατορικό καθεστώς.
Οι φοιτητές της εποχής πρωτοστάτησαν στον αγώνα κατά της Χούντας των Συνταγματαρχών, συμβάλλοντας στην αποκατάσταση της Δημοκρατίας στη χώρα μας, σε μία εποχή ανελευθερίας, διωγμών αντιφρονούντων, καταπάτησης θεμελιωδών δικαιωμάτων, απουσίας από το διεθνές γίγνεσθαι. Μιας επταετίας κατά την οποία η χώρα μας διχάστηκε, σκοτείνιασε, απομονώθηκε, βρέθηκε στο περιθώριο των διεθνών εξελίξεων, υπέστη εθνικές απώλειες.
Η Παιδεία πρωταγωνιστεί στη μάχη για δικαιοσύνη, ελευθερία, δημοκρατία. Είναι συνυφασμένη με αυτά τα ιδανικά, στοχεύει στην καλλιέργεια και την επιδίωξή τους. Κατοχυρώνει, μαζί με άλλες πρωτοβουλίες της Πολιτείας, την ισότητα των ευκαιριών στους νέους πολίτες της χώρας μας, είναι βασική προϋπόθεση για την
κοινωνική κινητικότητα, για τη δημοκρατική δομή της κοινωνίας μας. Αποτελεί όχημα για ένα καλύτερο αύριο, εξασφαλίζει στα παιδιά μας εφόδια, ώστε αυτό το
καλύτερο αύριο να έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν πράξη.
Ήδη από φέτος, αγαπητοί μας εκπαιδευτικοί, με την καίρια συνδρομή σας, αξίες όπως η δημοκρατία, τα ανθρώπινα δικαιώματα, ο αλληλοσεβασμός, η πολιτειότητα,
καθώς και δεξιότητες όπως η κριτική σκέψη και η επίλυση προβλημάτων, αποκτούν
ακόμη πιο ενισχυμένο ρόλο στα σχολεία μας, μέσω των εργαστηρίων δεξιοτήτων.
Μέσα από τα νέα προγράμματα σπουδών, αγαπητοί μας μαθητές, θα μπορείτε να
προσεγγίζετε πιο βιωματικά τα ιστορικά γεγονότα και να εξοικειώνεστε καλύτερα
με το πλαίσιο στο οποίο αυτά συνέβησαν.
Έτσι, με εφόδιο τη γνώση και με οδηγό τις αξίες, εσείς, οι αυριανοί διαμορφωτές
της ιστορίας μας, θα μπορέσετε να γράψετε τις πιο λαμπρές σελίδες της,
εμπνεόμενοι και από τα ιδανικά των φοιτητών του Πολυτεχνείου για δημοκρατία
και ελευθερία.

Εκδήλωση για την 17η Νοέμβρη:
Ώρα προσέλευσης μαθητών και μαθητριών: 09:15
Διάρκεια γιορτής: περίπου μια ώρα
Το 15μελές μαθητικό συμβούλιο αιτήθηκε την άδεια για τη δημιουργία ενός ημερολογίου με φωτογραφίες των τμημάτων του σχολείου. Αύριο μετά το τέλος της εκδήλωσης όσοι μαθητές και όσες μαθήτριες επιθυμούν θα συγκεντρωθούν στο προαύλιο προκειμένου να αρχίσει η φωτογράφιση.

Μήνυμα της Υπουργού

Μήνυμα της Υπουργού μας, για την επέτειο της 25ης Μαρτίου.

Δευτέρα 11/07/2022 11:18
Μέσο κοινωνικής δικτύωσης