Σχολικές γιορτές

ShareΣτιγμιότυπα από τις σχολικές γιορτές που διοργανώνονται από τους μαθητές μας.

Εορτή 25ης Μαρτίου

Αύριο Παρασκευή γιορτάζεται η ημέρα της έναρξης του Εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα του 1821.
Ώρα προσέλευσης μαθητών και μαθητριών: 10:30. Η ώρα έναρξης της εκδήλωσης εξαρτάται από την ώρα λήξης της αντίστοιχης γιορτής του 3ου ΓΕΛ, το οποίο φέτος πραγματοποιεί πρώτο τις εκδηλώσεις.
Ώρα λήξης περί τις 11:45.

Προκήρυξη Αστυνομίας - Περίπατος

1) Δελτίο Τύπου
Υπενθύμιση για την έκδοση προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων ΕΛΑΣ με το σύστημα των ΠανελλαδικώνΕξετάσεων του ΥΠΑΙΘ.

Υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με την σχετική προκήρυξη του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας η προθεσμία της υποβολής των σχετικών δικαιολογητικών των υποψηφίων για τη συμμετοχή τους στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) για εισαγωγή στις Αστυνομικές Σχολές λήγει στις 17 Φεβρουαρίου 2023 και ώρα 15.00. Η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της ΕΛΑΣ, ακαδημαϊκού έτους 2023-2024 είναι αναρτημένη στο διαδίκτυοστην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr και www.astynomia.gr.

2) Πέμπτη 16/02: πραγματοποίηση του 4ου περιπάτου. Πρόγραμμα:

Άφιξη εκπαιδευτικών: 08:00 --> Συνεδρίαση

Άφιξη μαθητών και μαθητριών: 09:00 --> λήψη απουσιών και συγκέντρωση στο προαύλιο για συντεταγμένη αναχώρηση με τους συνοδούς εκπαιδευτικούς προς το γήπεδο Κραχτίδη.

10:00 - 12:00: επιστροφή στο σχολείο, αθλοπαιδειές και εκδηλώσεις για την Τσικνοπέμπτη με επιμέλεια του Κυλικείου

Τονίζεται ότι το σχολείο θα είναι ανοικτό από τις 07:45 και ότι δεν επιτρέπται η απομάκρυνση χωρίς γραπτή άδεια από τη Διεύθυνση του σχολείου

Χρονοδιάγραμμα εκδήλωσης για τη 17η Νοεμβρίου

Έναρξη εκδήλωσης: περίπου 10:30 (θα εξαρτηθεί από την ώρα λήξης του 3ου ΓΕΛ και από το χρόνο που απαιτείται για τον αερισμό της αίθουσας).

Το δεκαπενταμελές καλεί όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες να συμμετάσχουν στη φωτογράφιση για τη δημιουργία ημερολογίου. Προκειμένου να μη δημιουργηθεί συνωστισμός, κάθε τάξη θα προσέρχεται διαφορετική ώρα:

Α' Λυκείου: 09:45

Β' Λυκείου: 10:00

Γ' Λυκείου: 10:15

Οι δύο πρώτες τάξεις (Α' και Β') μετά τη φωτογράφιση να μην ανέλθουν στις αίθουσες, οι οποίες θα είναι κλειστές, αλλά να έρθουν ξανά στις 10:30 που - όπως αναφέρθηκε πιο πάνω - είναι η πιθανή ώρα έναρξης της εκδήλωσης.

Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου

Ώρα προσέλευσης μαθητών και μαθητριών: 10:30

Πανελλήνια ημέρα αθλητισμού

Προγραμματισμός:

Όλοι και όλες έρχονται με φόρμες και αθλητικά παπούτσια. Ώρα άφιξης: ακριβώς 08:45 και άμεση άνοδος στις αίθουσες για λήψη απουσιών, χωρίς δηλαδή συγκέντρωση στο προαύλιο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β' και Γ' Λυκείου θα μεταβούν στα τμήματα ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. Συγκέντρωση στα γήπεδα τένις και βόλεϊ και αναχώρηση στις 09:00 κάθε τάξη σε διαφορετικό προορισμό, συντεταγμένα, παρουσία των συνοδών:

Α' Λυκείου: περιαστικό άλσος Κορυλόβου,

Β' Λυκείου: λόφος Αγίου Τρύφωνα και

Γ' Λυκείου: Γήπεδο Κραχτίδη

Επιστροφή συντεταγμένα στο σχολείο περί τις 10:40 και έναρξη άλλων δραστηριοτήτων:

αγώνες σκάκι, χοροί latin και ποντιακοί, τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης, καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης κ.λπ.

Πιθανή λήψη απουσιών και στους χώρους περπατήματος και στους χώρους της ανάπλασης και συνεπώς η απομάκρυνση είναι δυνατή μόνο με άδεια Διευθυντή.

Με τη λήξη των τουρνουά και όλων των δραστηριοτήτων (περί τις 13:00), λήψη απουσιών στις αίθουσες και αποχώρηση.

Το σχολείο θα είναι ανοικτό από τις 08:00 και όσοι δεν έχουν δηλώσει συμμετοχή σε κάποια δραστηριότητα μπορούν να το πράξουν αύριο μέχρι τις 09:00 στους δύο υποδιευθυντές.