Η Τέχνη στην Εκπαίδευση

Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο

Το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο σας προσκαλεί στις εκπαιδευτικές δράσεις που θα πραγματοποιηθούν το επόμενο διάστημα μέχρι και τον Απρίλιο 2013. Πιο συγκεκριμένα:

byzantinoΜε τους ανθρώπους του ζωγράφου Γιάννη Καστρίτση
«Υπάρχουν άνθρωποι που περνούν από αυτή τη γη απαρατήρητοι. Γεννιούνται και πεθαίνουν χωρίς να αφήσουν πίσω τους ίχνη, όπως τα παλιά σπίτια όταν εγκαταλειφθούν χάνονται μέσα στο χώρο και το χρόνο. Γίνονται ένα με τη γη, ένας άμορφος σωρός πέτρα και χώμα». Αυτούς τους ανθρώπους, όπως τους αποτυπώνει ο καλλιτέχνης Γιάννης Καστρίτσης, θα γνωρίσουν οι συμμετέχοντες στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Το πρόγραμμα πραγματοποιείται με αφορμή την περιοδική έκθεση Βίων ερμηνεία και ολοκληρώνεται με εργαστήρι ζωγραφικής με κάρβουνο.
Για παιδιά και εφήβους από 11 έως 15
Κυριακή 31 Μαρτίου
Ώρες έναρξης: 10:00 και 12:00

Θα υπάγω εις τους κήπους...
Ελάτε να ανακαλύψουμε πραγματικά και συμβολικά δέντρα και πολύχρωμα λουλούδια σε εικόνες, υφάσματα, πίνακες, αντικείμενα μικροτεχνίας, χειρόγραφα, παλαίτυπα και χαρακτικά που χρονολογούνται από τον 6ο έως τον 19ο αιώνα.
Μεμονωμένα φυτά και περίτεχνες συνθέσεις διαμορφώνουν κήπους και τοπία στην περιοδική έκθεση παρουσίασης του Ημερολογίου 2013 του Βυζαντινού Μουσείου με θέμα «Κήπος και Παράδεισος. Μεταφορά και πραγματικότητα». Το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με δημιουργικό εργαστήρι.
Για παιδιά από 7 έως 10 ετών
Κυριακή 7 Απριλίου 2013
Ώρες έναρξης: 10:00 και 12:00

Η συμμετοχή στα προγράμματα είναι δωρεάν. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα 213 213 9507 (από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 09:00 έως 15:00).

Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών (Ίδρυμα Ωνάση)

Η Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση είναι ένας τόπος πολιτισμού για το θέατρο, το χορό, τη μουσική, τα εικαστικά και τα γράμματα. Αποστολή της είναι η προβολή του σύγχρονου πολιτισμού, η υποστήριξη των Ελλήνων δημιουργών, η καλλιέργεια διεθνών συνεργασιών, η εκπαίδευση για τα παιδιά και η διά βίου μάθηση για ανθρώπους κάθε ηλικίας, σε ένα χώρο ανοιχτό και προσιτό σε όλους.

logo gr

Μία από τις προτεραιότητες της Στέγης  Γραμμάτων και Τεχνών είναι να σχεδιάσει και να προσφέρει προγράμματα που απευθύνονται σε σχολικές ομάδες. Τα εκπαιδευτικά προγράμματα που απευθύνονται στα σχολεία, είτε αυτά σχετίζονται με τα εικαστικά, είτε με το θέατρο και το χορό, είτε με τη μουσική, είναι άμεσα συνδεδεμένα με το καλλιτεχνικό πρόγραμμα της Στέγης.

Τα Σαββατοκύριακα και τις περιόδους των σχολικών διακοπών, η Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών προσκαλεί μικρούς και μεγάλους να συμμετάσχουν στις πολυάριθμες δράσεις που οργανώνονται στους χώρους της. Εργαστήρια και άλλες δραστηριότητες, εμπνευσμένες από τις μουσικές εκδηλώσεις, τις θεατρικές και χορευτικές παραστάσεις και τις περιοδικές εικαστικές εκθέσεις που παρουσιάζονται στη Στέγη, έχουν σκοπό, μέσα από τη δημιουργική επαφή και την εξοικείωση με την καλλιτεχνική διαδικασία, να ενεργοποιήσουν τη φαντασία των παιδιών και να συμβάλουν στην ανάπτυξη της δημιουργικότητάς τους.

Μουσείο Μπενάκη

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Το μουσείο Μπενάκη υλοποιεί εκπαιδευτικές δραστηριότητες για όλες τις τάξεις, από το Νηπιαγωγείο έως το Λύκειο. Για πληροφορίες και κρατήσεις μπορεί κανείς να επικοινωνεί με το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγράμματων από Δευτέρα έως Πέμπτη, 09.00-15.00, στα τηλέφωνα 210 3671067-69.

Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

megaro_th

Το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης φέρνει πιο κοντά τη μουσική στους νέους με σειρά δραστηριοτήτων:

• Μια πρωτοβουλία του Ο.Μ.Μ.Θ. και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, που απευθύνεται στους μαθητές και τους καθηγητές της Ανατολικής Θεσσαλονίκης που συμμετέχουν στα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων (αγωγής σταδιοδρομίας, πολιτιστικά, αγωγής υγείας και περιβαλλοντικά), στοχεύει στη διευκόλυνση της προσέλευσης των μαθητών στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης με δωρεάν εισιτήριο.
  • Με στόχο να τοποθετήσει τους νέους στο επίκεντρο της πολιτιστικής δραστηριότητας της πόλης, το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με καταξιωμένους συνεργάτες, έχει καταρτίσει με φροντίδα μια σειρά από άρτιες και ελκυστικές εκπαιδευτικές δράσεις.

ΜελΟδύσσεια

Το ψηφιακό πρόγραμμα «ΜελΟδύσσεια: μια μουσική ιστορία για νέους» είναι μια διαδικτυακή διαδραστική εφαρμογή για την ιστορία της δυτικοευρωπαϊκής μουσικής από τον Μεσαίωνα μέχρι σήμερα. Το πρόγραμμα αποσκοπεί στο να εισάγει και να εξοικειώσει με την κλασική μουσική τους μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, τους σπουδαστές ωδείων, καθώς και όσους αγαπούν τη μουσική και βρίσκονται στα πρώτα στάδια της γνωριμίας τους με αυτή, μέσω της μελέτης σημαντικών συνθετών, έργων και μορφών που θεωρούνται σταθμοί στην εξέλιξη της δυτικοευρωπαϊκής έντεχνης μουσικής.

ΜελΟδύσσεια

Στόχοι του προγράμματος

• Να δημιουργηθεί ένα ζωντανό και διαδραστικό εργαλείο για την διδασκαλία της Ιστορίας της Μουσικής στα ελληνικά, προσβάσιμο από την τάξη, το ωδείο ή το σπίτι.
  • Να αφυπνιστεί το ενδιαφέρον των μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για μια μουσική παράδοση που συχνά θεωρούν «βαρετή», «ξένη», «παρωχημένη», «δύσκολη».
  • Να τοποθετήσει αυτή την μουσική στο γενικότερα πλαίσιο του σχολικού προγράμματος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, συνδέοντας την με τα μαθήματα της Ιστορίας, της Γλώσσας και των Επιστημών.
  • Να αξιοποιήσει και να διαθέσει σπάνιο υλικό της Βιβλιοθήκης, μέσω της ψηφιοποίησής του, σε άλλες ομάδες πέραν του ακαδημαϊκού κοινού.
  • Να φέρει τον εκπαιδευτικό της μουσικής σε επαφή με τις υπηρεσίες και δυνατότητες της Βιβλιοθήκης αλλά και να διευκολύνει την διαδικασία της διδασκαλίας καθώς όλο το υλικό (ήχος, βίντεο, εικόνες, κείμενα) θα είναι συγκεντρωμένο σε αυτή την εύκολα προσβάσιμη πηγή.

Τετάρτη 12/07/2017 11:30

Τρίτη
Ιουλίου
Κοίμησις Αγίας Άννης, Ολυμπιάδος
Ο Αλέξιος Στρατηγόπουλος, επικεφαλής στρατιωτικού βυζαντινού τάγματος, απελευθερώνει την Κωνσταντινούπολη.
Ο Λαλά Μουσταφά πασάς αρχίζει την πολιορκία της Λευκωσίας.
Οι Ενετοί καταλαμβάνουν από τους Τούρκους τη Ναύπακτο.
<<  Ιούλιος 2017  >>