Ενημέρωση

Δομές υποστήριξης

Φορείς υποστήριξης για θέματα κοινωνικοποίησης, για εκπαιδευτικά, μαθησιακά, ψυχολογικά θέματα και για θέματα προσαρμογής:

Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής: Είναι οι εκπαιδευτικοί: κ. Κιοσσέ, κ. Κόλτσης και κ. Ιωαννίδου. Μπορούν να απευθύνονται σε αυτούς οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι γονείς για διάφορα θέματα (μαθησιακές δυσκολίες, για ενίσχυση ιδιαίτερων κλίσεων, για συμβουλευτική, διαχείριση κρίσεων κ.ά.). Τα στοιχεία επικοινωνίας των τριών εκπαιδευτικών σας έχουν αποσταλεί με emails, μαζί με τα στοιχεία και των υπολοίπων διδασκόντων.
Σχολική Ψυχολόγος: Είναι η κ. Αμπατζόγλου Κατερίνα, η οποία παρευρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Παρασκευή και μπορείτε γονείς και μαθητές/μαθήτριες να επικοινωνείτε μαζί της μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας στη διεύθυνση: ¨ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ¨. Σε αυτό το email οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να υποβάλλουν την αίτηση τους για ατομική συνάντηση μαζί της.
Κ.Ε.Σ.Υ.: Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης. Εκτός από τις περιπτώσεις μαθησιακών δυσκολιών μαθητών, έχει ως αποστολή του την παροχή υπηρεσιών προηγμένης τεχνολογίας σε μαθητές, τη διερεύνηση αιτημάτων ψυχοκοινωνικής στήριξης και των αναγκών στο πεδίο επαγγελματικού προσανατολισμού σε ατομικό επίπεδο, για τους γονείς και τους μαθητές και τις μαθήτριες των Β' και Γ' Λυκείου. Την παροχή υποστήριξης των γνωστικών δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών, τη δημιουργία μια ασφαλούς σχολικής κουλτούρας που ευνοεί την ψυχοκινητική υγεία των μαθητών και την συναισθηματική τους ευημερία. Για όλα αυτά και για άλλα θέματα μπορείτε να επικοινωνείτε με το ΚΕΣΥ Δράμας στο τηλέφωνο: 2521076511, στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του: http://kesy.dra.sch.gr/

Αποστολή βαθμολογίας

Έχουν αποσταλεί οι έλεγχοι επίδοσης των μαθητών και μαθητριών για το Α' τετράμηνο.

Σε περίπτωση που κάποιος γονέας δεν έχει λάβει μέχρι το απόγευμα τους βαθμούς, να μας ενημερώσει αποστέλλοντας email στο σχολείο γράφοντας την ηλεκτρονική διεύθυνση (email) και τα τηλέφωνα επικοινωνίας.

Μέχρι αύριο θα σας αποσταλούν και οι τρόποι επικοινωνίας με κάθε εκπαιδευτικό ώστε να μπορείτε να ενημερωθείτε για την πορεία του παιδιού σας.

Επιλογή στρατευσίμων

ΘΕΜΑ: «Υπενθύμιση άμεσης ενημέρωσης σχετικά με Πρόσκληση-Επιλογή-Κατανομή
Στρατεύσιμου Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος
2003).»

Σε συνέχεια των ανωτέρω σχετικών και με αφορμή τη μικρή μέχρι σήμερα
ανταπόκριση των στρατευσίμων κλάσης 2024 (γεννημένων το 2003) στην εκ του νόμου
υποχρέωσή τους για κατάθεση Δελτίου Απογραφής (ΔΑ), σας υπενθυμίζουμε ότι η
προθεσμία για την εν λόγω υποχρέωση λήγει στις 31 Μαρτίου 2021.
Οι στρατεύσιμοι μπορούν να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής στον ιστότοπο του
Νομικού Σώματος με χρήση κωδικών taxisnet, μεταβαίνοντας στο σύνδεσμο
https://www.stratologia.gr/el/katauesh_da_idioti. Εναλλακτικά, λαμβάνοντας υπόψη τα
εκάστοτε ισχύοντα μέτρα πρόληψης της διασποράς του κορονοϊού Covid-19, δύνανται να
καταθέσουν ΔΑ προσερχόμενοι σε οποιοδήποτε Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ).
Ως εκ τούτου, υπενθυμίζουμε την υποχρέωση των σχολικών μονάδων της χώρας για
άμεση ενημέρωση των γονέων-κηδεμόνων των ανωτέρω στρατευσίμων σχετικά με την
κατάθεση ΔΑ με τους προαναφερόμενους τρόπους.

Ο ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ Δ/ΝΣΗΣ
ΣΠΟΥΔΩΝ Α/ΘΜΙΑΣ & Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΧΑΛΑΣ

Διακαιολόγηση απουσιών

Αφορά μαθητές και μαθήτριες που συνοικούν με άτομο, ως κάποιο βαθμό συγγενείας, το οποίο ανήκει σε ευπαθή ομάδα. Παρακαλούμε, οι ενδιαφερόμενοι να αναγνώσουν προσεκτικά το έγγραφο και το ΦΕΚ και να πράξουν τα δέοντα, ώστε να τύχουν των απαλλαγών που ορίζει η απόφαση.

Download this file (Δικαιολόγηση απουσιών για μαθητές.pdf)Δικαιολόγηση απουσιών για μαθητές.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου557 Kb
Download this file (ΦΕΚ 455_6.2.2021.pdf)ΦΕΚ 455_6.2.2021.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου135 Kb

Παρουσίαση

Η παρουσίαση κατά τη σημερινή ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων της Α' Λυκείου. Περιλαμβάνονται οδηγίες για τον SARS-COV-2, site για την ΕξΑΕ (Εξ αποστάσεως εκπαίδευση), στοιχεία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, στοιχεία του Κ.Ε.Σ.Υ., των Συμβούλων Σχολικής Ζωής και της Ψυχολόγου του Σχολείου.

Αύριο θα αναρτηθούν περισσότερες λεπτομέρειες.

Download this file (ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ –ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ 2018.pptx)ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ –ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ 2018.pptx Διαχειριστής Ιστότοπου1786 Kb

Πέμπτη 25/02/2021 21:40

<<  Φεβρουάριος 2021  >>