Μαθητές

37ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας - Ολυμπιάδα Χημείας 2024

Η Ένωση Ελλήνων Χημικών (Ε.Ε.Χ.) προκηρύσσει τον 37ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας (Π.Μ.Δ.Χ.) την Κυριακή 17 Μαρτίου 2024 σε διαφορετική ώρα έναρξης για κάθε τάξη συμμετεχόντων (ανάλογα με τη σειρά θεμάτων).

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γενικών Λυκείων, καθώς και των ΕΠΑ.Λ, Δημοσίων και Ιδιωτικών, χωρίς να αποκλείεται η συμμετοχή μαθητών από άλλη τάξη της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

• Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα πρέπει να καταθέσουν σχετική δήλωση στην κατάλληλη ηλεκτρονική φόρμα της οποίας ο σύνδεσμος θα αναρτηθεί στον δικτυακό τόπο της Ένωσης Ελλήνων Χημικών (www.eex.gr).
  • Οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία θα είναι διαθέσιμη στον δικτυακό τόπο της ΕΕΧ. Επιπλέον οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να απευθύνονται στην Οργανωτική Επιτροπή του διαγωνισμού στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , αλλά και στο τηλέφωνο της ΕΕΧ: 210-38.21.524.
  • Οι Διευθυντές των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα μεριμνήσουν για την έγκαιρη ενημέρωση των σχολείων της αρμοδιότητάς τους σε ότι αφορά στο Διαγωνισμό.
  • Ο διαγωνισμός έχει διάρκεια τρεις (3) ώρες μετά τη διανομή των θεμάτων. Θα επιτραπεί η χρήση επιστημονικών υπολογιστών τσέπης (scientific calculators).
  • Οι υποψήφιοι με την εγγραφή τους στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Διαγωνισμού, αποκτούν προσωπικούς κωδικούς πρόσβασης. Μόνο μέσω αυτών θα είναι εφικτή η σύνδεσή τους στην ηλεκτρονική πλατφόρμα. Οι κωδικοί αυτοί είναι προσωπικοί και σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να δίνονται σε οποιονδήποτε άλλον.
  • Τα θέματα θα αναρτηθούν στην πλατφόρμα την ώρα έναρξης του Διαγωνισμού, που είναι διαφορετική για κάθε τάξη.
  • Συμμετοχή στον Διαγωνισμό συνεπάγεται αποδοχή των όρων διεξαγωγής του.
  • Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Χημείας γίνεται με απόλυτη εναρμόνιση στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων.
  • ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΤΗ ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΑΝΑΡΤΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΤΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΩΝ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

17 Μαρτίου 2024

Γ' Λυκείου 09:00 - 12:00
    Β' Λυκείου 12:30 - 15:30
    Α' Λυκείου 16:00 - 19:00

Επιλογή προσφοράς ταξιδιωτικού γραφείου για την Εκδρομή στην Κωνσταντινούπολη

Την  Πέμπτη, 14 Δεκεμβρίου 2023, η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την πενταήμερη εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της Α΄ και Β΄ Λυκείου στην Κωνσταντινούπολη, παρουσία των προέδρων των πενταμελών μαθητικών συμβουλίων, αξιολόγησε τις προσφορές των πέντε ταξιδιωτικών γραφείων που ανταποκρίθηκαν εμπρόθεσμα στην πρόσκληση ενδιαφέροντος και αποφάσισε για την επιλογή του τουριστικού γραφείου που θα αναλάβει την διοργάνωση και πραγματοποίηση της εκδρομής. Κατατέθηκαν προσφορές με πρωινό και ημιδιατροφή, για διάφορα ξενοδοχεία από τα παρακάτω πρακτορεία:

Τουριστικό Πρακτορείο

Ξενοδοχείο

Τιμή

HERODOTUS TRAVEL

FERONYA HOTEL 4*

251 €

Μόνο με πρωινό με φόρους και δυο δωρεάν συμμετοχές

MAKARIOS TRAVEL

230 €

Ημιδιατροφή με φόρους και τρεις δωρεάν συμμετοχές

275 €

TSAKIRIDIS TRAVEL

EUROPLAZA HOTEL TAKSIM 4*

270 €

Ημιδιατροφή με φόρους και δυο μισές δωρεάν συμμετοχές

FOUR SIDES LION HOTEL 4*

272 €

GASSI HOLIDAYS

229 €

Ημιδιατροφή με φόρους και δυο δωρεάν συμμετοχές

279 €

KESIDIS TRAVEL

255 €

Ημιδιατροφή με φόρους και δυο μισές δωρεάν συμμετοχές

299 €

Η επιτροπή επιλέγει την εκδοχή με την ημιδιατροφή και την προσφορά του ταξιδιωτικού γραφείου MAKARIOS TRAVEL, λαμβάνοντας υπόψη τη συμβολή των δωρεάν συμμετοχών στην τελική συνολική τιμή άλλα και το πλήθος και το είδος των προσφερόμενων παροχών.

Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2006

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την ισχύουσα στρατολογική νομοθεσία, οι στρατεύσιμοι της κλάσης 2027 (γεννημένοι το έτος 2006), είναι υποχρεωμένοι να καταθέσουν Δελτίο Απογραφής (ΔΑ) κατά το πρώτο τρίμηνο του έτους 2024 (από 02 Ιανουαρίου 2024 έως και 31 Μαρτίου 2024). Οδηγίες στα έγγραφα στους παρακάτω συνδέσμους

Ετήσιος Προγραμματισμός στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής για το τμήμα Γ3

Μπορείτε να δείτε τον Ετήσιο Προγραμματισμός το μάθημα της Φυσικής Αγωγής για το τμήμα Γ3 από τον κ. Ιωαννίδη.

Download this file (Ετήσιος προγραμματισμός.pdf)Ετήσιος προγραμματισμός.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου236 Kb

Επιλογή προσφοράς ταξιδιωτικού γραφείου για την Εκδρομή της Β΄ τάξης στην Αθήνα

Σήμερα Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 12:00, η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την τετραήμερη εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της Β' Λυκείου στην ΑΘΗΝΑ, από 3 έως 6 Νοεμβρίου 2023, παρουσία των προέδρων των πενταμελών μαθητικών συμβουλίων, αξιολόγησε τις προσφορές των πέντε ταξιδιωτικών γραφείων που ανταποκρίθηκαν εμπρόθεσμα στην πρόσκληση ενδιαφέροντος και αποφάσισε για την επιλογή του τουριστικού γραφείου που θα αναλάβει την διοργάνωση και πραγματοποίηση της εκδρομής. Οι προσφορές έχουν ως εξής:

Τουριστικό Πρακτορείο

Ξενοδοχείο

Τιμή

MAKARIOS TRAVEL

INTERNATIONAL ATENE HOTEL 4*

169 €

με φόρο διαμονής και μια δωρεάν συμμέτοχη

CONNECTION TRAVEL

BREEZE BOUTIQUE ATHENS 4*

199 €

χωρίς φόρο διαμονής και δύο δωρεάν συμμετοχές

TSAKIRIDIS TRAVEL

PRESTIDENT HOTEL 4*

227 €

χωρίς φόρο διαμονής και μια δωρεάν συμμέτοχη

ZORPIDIS TRAVEL

XENOPHON HOTEL 4*

185 €

μόνο με πρωινό και χωρίς φόρο διαμονής και μια δωρεάν συμμέτοχη

KESIDIS TRAVEL

PRESTIDENT HOTEL 4*

180 €

μόνο με πρωινό, χωρίς φόρο διαμονής και δύο δωρεάν συμμετοχές

Η επιτροπή αφού έλεγξε εάν τηρείται η κάλυψη των προϋποθέσεων των εκ του νόμου οριζόμενων και των απαιτήσεων της προκήρυξης, αποφάσισε ομόφωνα να επιλέξει το πρακτορείο MAKARIOS TRAVEL. Δυνατότητα ενστάσεων εντός τριών ημερών.