Μαθητές

Επιτυχία μαθητή μας + Μαθηματικός διαγωνισμός "ΘΑΛΗΣ" + Διδακτική επίσκεψη

1) Ανακοίνωση του προέδρου του Σκακιστικού Ομίλου και εκπαιδευτικού του σχολείου μας κ. Δεμιρτζόγλου:
"6ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων ο Δραμινός Καζάκος Μάρκος
Το τουρνουά διήρκεσε από τις 15 μέχρι τις 21 Οκτωβρίου και πήραν μέρος συνολικά 871 νεαροί σκακιστές (εκ των οποίων 362 κορίτσια), μεταξύ των οποίων και 41 Έλληνες.
Ο 16χρονος Δραμινός Καζάκος Μάρκος μετά την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κατηγορία U18 το καλοκαίρι στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος νέων συνέχισε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων.
Το πρωτάθλημα διεξήχθη με υβριδικό σύστημα (μέσω υπολογιστή παρουσία διαιτητή) 9 γύρων στον χώρο του Σκακιστικού Ομίλου Καβάλας. Ο Καζάκος Μάρκος κατετάγη 6ος με 6 πόντους σε 9 αγώνες αντιμετωπίζοντας παίκτες με πολύ καλύτερη διεθνή αξιολόγηση. Επίσης έφτασε πολύ κοντά στο να κατακτήσει τον διεθνή τίτλο του FM (Fide Master), πράγμα που όπως φαίνεται θα γίνει σε σύντομο διάστημα. Έτσι θα είναι ο πρώτος Δραμινός που θα έχει κατακτήσει διεθνή τίτλο.
Ο Μάρκος με την πορεία του όλα αυτά τα χρόνια αποδεικνύει ότι μπορούν και παιδιά από επαρχιακές πόλεις να διακριθούν στο σκάκι, αφού το άθλημα δε χρειάζεται κάποια ακριβή εγκατάσταση. Η θέληση, το διάβασμα και προπαντός το πείσμα για διάκριση φέρνουν αποτελέσματα στο άθλημα του σκακιού."
Συγχαρητήρια λοιπόν και από το Λύκειό μας στον μαθητή μας Καζάκο Μάρκο! Και εις ανώτερα!
2) Όσοι μαθητές και όσες μαθήτριες ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στον ετήσιο μαθηματικό διαγωνισμό να το δηλώσουν στους Μαθηματικούς τους. Ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου στο Σχολείο μας.
3) Όπως και την προηγούμενη εβδομάδα έτσι και χθες Πέμπτη 21/10 το τμήμα Γ' Λυκείου (Θετικής/Υγείας) με τη συνοδεία εκπαιδευτικών επισκέφθηκε την Έκθεση "Νεομάρτυρες - πορεία προς την Ελευθερία" στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας. Διότι στο Δημόσιο Σχολείο εκτός από τη διδασκαλία υπάρχουν και πολλές άλλες δράσεις για τη μάθηση και την κοινωνικοποίηση των μαθητών και μαθητριών. Συγχαρητήρια και στους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι πέραν των διδακτικών καθηκόντων τους θεωρούν χρέος τους και την προσφορά αυτών των παραπάνω υπηρεσιών.

Περίπατος

Αύριο Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί ο πρώτος περίπατος.
Ώρες άφιξης:
Α' Λυκείου: 08:45
Β' Λυκείου: 09:00
Γ' Λυκείου: 09:15
Χωρίς να περιμένετε το κουδούνι, εισέρχεστε στις αίθουσες για λήψη παρουσιών και στη συνέχεια συγκεντρώνεστε στην αυλή είτε στη Νότια είτε στη Βόρεια (θα σας υποδείξουν οι συνοδοί εκπαιδευτικοί) και συντεταγμένα κατευθύνεστε στον χώρο προορισμού που θα ανακοινωθεί αύριο (διαφορετικός για κάθε τάξη).
Θα ληφθούν παρουσίες και κατά τη διάρκεια του περιπάτου και στο τέλος. Δεν επιτρέπεται η απομάκρυνση χωρίς την άδεια των συνοδών.
Η λήξη του περιπάτου θα γίνει περίπου στις 12:00 και θα ακολουθήσει Συνεδρίαση Συλλόγου Διδασκόντων.

Μαθητικές εκλογές

Αύριο Δευτέρα τις τελευταίες ώρες του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν οι εκλογές για την ανάδειξη του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου. Όσοι και όσες απουσίαζαν την Παρασκευή και επιθυμούν να θέσουν υποψηφιότητα, μαζί με τον Πρόεδρο του τμήματος να προσέλθουν και να το δηλώσουν στον Υποδιευθυντή.
Θα ακολουθήσει συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων.

Πρόεδροι 5μελών

Αύριο Παρασκευή οι Πρόεδροι των πενταμελών μαθητικών συμβουλίων να προσέλθουν στα γραφεία στο μεγάλο διάλειμμα για ενημέρωση.

Διαγωνισμός

Σχετικά με το διαγωνισμό μαθηματικών Ο ΘΑΛΗΣ. Ο Υποδιευθυντής κ. Δεμιρτζόγλου προτίθεται να εξασκήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους στον εν λόγω διαγωνισμό.
Όσοι και όσες ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν καλούνται να δηλώσουν τη συμμετοχή τους είτε στον ίδιο (δίπλα στο Γραφείο Δ/ντή) είτε στους δικούς τους μαθηματικούς.

Δευτέρα 25/10/2021 12:46

<<  Οκτώβριος 2021  >>