Latest

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο - Μήνυμα Υφυπουργού

Μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας κ. Ζαχαράκη για την Πανελλήνια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού

Πρόγραμμα Δευτέρας + Κυλικείο

Πρόγραμμα Δευτέρας. 'Ολα τα τμήματα της Γ' Λυκείου ξεκινούν τη δεύτερη ώρα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' Λυκείου που δεν συμμετέχουν στην εκπαιδευτική επίσκεψη στα Μετέωρα υποχρεούνται να παρακολουθήσουν ειδικά διαμορφωμένο πρόγραμμα. Θα υπάρχουν δύο (2) τμήματα απασχόλησης. Ομοίως και για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β' Λυκείου που δεν συμμετέχουν στην εκδρομή της ΒΟΥΛΗΣ με ένα (1) τμήμα απασχόλησης.

Αύριο Δευτέρα ξεκινά η λειτουργία του κυλικείου των δύο Λυκείων. Φωτογραφίες από τον χώρο μπορείτε να δείτε όσοι είστε μέλη της ομάδας του "4ο Λύκειο Δράμας (official)" στο facebook.

Download this file (ΩΡΟΛΌΓΙΟ.xlsx)ΩΡΟΛΌΓΙΟ.xlsx Διαχειριστής Ιστότοπου12 Kb

Οδηγίες σχετικά με λοιμώξεις και ιώσεις

Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Υγείας για το νέο κοροναϊό.

Οδηγίες της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας & Υγιεινής Περιβάλλοντος για τη γρίπη.

Παρακαλούνται οι μαθητές και οι μαθήτριες, καθώς επίσης και οι γονείς & κηδεμόνες να τηρούν τις οδηγίες.

Download this file (ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΛΟΙΜΩΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΡΟΝΑΙΟ 2019_nCoV.pdf)ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΛΟΙΜΩΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΡΟΝΑΙΟ 2019_nCoV.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου395 Kb
Download this file (Οδηγίες πρόληψης_γρίπη 2020-3.pdf)Οδηγίες πρόληψης_γρίπη 2020-3.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου548 Kb

Μήνυμα της Υπουργού

Η Υπουργός Παιδείας απέστειλε στα Σχολεία το παρακάτω μήνυμα για τη μνήμη των Ελλήνων Εβραίων που θανατώθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου.

Δικαιολόγηση απουσιών

Παρακαλούμε διαβάστε το σηνυμμένο έγγραφο σχετικά με τη δικαιολόγηση απουσιών εποχικής γρίπης.

Download this file (Εποχική γρίπη_ δικαιολόγηση απουσιών.pdf)Εποχική γρίπη_ δικαιολόγηση απουσιών.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου131 Kb

Τρίτος περίπατος

Τη Δευτέρα 20 Ιανουαρίου λήγει το τετράμηνο. Όπως κάθε χρόνο τη μέρα αυτή προγραμματίζεται περίπατος στο Γήπεδο Κραχτίδη. Υπάρχει μέριμνα να είναι ανοικτό.Η λήξη θα γίνει νωρίτερα και θα ακολουθήσει Συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων.

Το κουδούνι θα κτυπήσει στις 20:45. Φυσικά, το σχολείο όπως κάθε ημέρα θα είναι ανοικτό από τις 07:20.

2ος περίπατος

Ενημέρωση μαθητών και μαθητριών και γονέων:
Αύριο Τρίτη, 05-11-2019 θα πραγματοποιηθεί ο δεύτερος περίπατος. Ώρα προσέλευσης μαθητών και μαθητριών: 08:30 (φυσικά, όποιος μαθητής και μαθήτρια επιθυμεί, μπορεί να προσέλθει και νωρίτερα, καθώς το Σχολείο ανοίγει από τις 07:30).
Η λήξη του περιπάτου πιθανολογείται να είναι κατά τις 11:30.
Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου στη συνέχεια θα πραγματοποιήσουν Συνεδρίαση.

Πρόσκληση Στρατεύσιμων γεννηθέντων το 2001

Παρακαλώ,

τα αγόρια, τα οποία γεννήθηκαν το 2001 να διαβάσουν το συνημμένο.

Download this file (prosklisi_strateusimwn_klasi_2022.pdf)prosklisi_strateusimwn_klasi_2022.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου1370 Kb

Εκδρομή Β' Λυκείου ΒΟΥΛΗ

Για την εκδρομή στη ΒΟΥΛΗ της Β' Λυκείου στις 7,8 και 9 Μαρτίου κατατέθηκαν τρεις προσφορές. Οι οικονομικότερες του κάθε ταξιδιωτικού Γραφείου παρουσιάζονται παρακάτω (κόστος κατά άτομο, με ημιδιατροφή για τη μια μέρα):

από το Γραφείο Zorpidis:  ξενοδοχείο Golden Sun 98 ευρώ,

από το Γραφείο Plakidis: ξενοδοχείο Novus 74 ευρώ και

από το Γραφείο Kesidis: ξενοδοχείο Novus 84 ευρώ

Η επιτροπή επέλεξε την προσφορά του ταξιδιωτικού Γραφείου Plakidis travel.

Λειτουργία του σχολείου την Παρασκευή 13/1/2017

Σας πληροφορούμε ότι τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά και αύριο, Παρασκευή 13/1/2017, λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Λειτουργία του σχολείου την Πέμπτη 12/1/2017

Σας πληροφορούμε ότι τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά και αύριο, Πέμπτη 12/1/2017, λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Δευτέρα 06/04/2020 17:56

Δευτέρα
Απριλίου
Ευτυχίου οσίου
Ο Μωάμεθ Β΄ ο Πορθητής, επικεφαλής 250.000 ανδρών, εμφανίζεται προ των τειχών της Κωνσταντινουπόλεως.
Διεξαγωγή της ναυμαχίας του Καφηρέα όπου έχασαν την ζωή τους 160 Έλληνες επαναστάτες.
Γενίτσαροι σφάζουν 60 Έλληνες στην Σμύρνη και λεηλατούν τις χριστιανικές συνοικίες.
Ο αρμοστής Μανώλης Τομπάζης εγκαταλείπει την Κρήτη και ο αγώνας καταστέλλεται προσωρινά.
Ο Σχης Τσάμης Καρατάσος, επικεφαλής περίπου 500 ανδρών, αποβιβάζεται στον όρμο Κουφού Σιθωνίας.
Οι Ελληνικές δυνάμεις της Θεσσαλίας αναγκάζονται να εγκαταλείψουν την Μελούνα και το Γκριτζόβαλι.
1935
Επαναλειτουργούν τα Ελληνικά σχολεία στην Βόρειο Ήπειρο, μετά από απόφαση του Διεθνούς Δικαστηρίου της Χάγης.
1941
Γερμανική επίθεση κατά της Ελλάδος.
<<  Απρίλιος 2020  >>