Σχολικές εκδρομές

Ανάθεση εκδρομής

Η Επιτροπή επιλογής ταξιδιωτικού Γραφείου του Λυκείου μας, μετά και τη γνωμοδότηση των αντιπροσώπων των μαθητικών κοινοτήτων, αποφάσισε την ανάθεση της εκπαιδευτικής επίσκεψης της Α' Λυκείου σε Βόλο - Πήλιο - Λάρισα την ερχόμενη εβδομάδα, στο ταξιδιωτικό Γραφείο Makarios, Δράμα.

5ος περίπατος

Αύριο Τρίτη 14/03/23 θα πραγματοποιηθεί ο τελευταίος περίπατος της σχολικής χρονιάς.

Ώρα άφιξης μαθητών και μαθητριών: 08:45. Άνοδος στις αίθουσες για λήψη απουσιών. Συγκέντρωση στα γήπεδα τένις και με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό που έλαβε τις απουσίες αναχώρηση συντεταγμένα για το γήπεδο Κραχτίδη. Επιστροφή στις 12:15 για λήψη απουσιών. Πιθανή λήψη απουσιών και κατά την παραμονή στο χώρο του Γηπέδου.

Θα ακολουθήσει Συνεδρίαση του Συλλόγου Διδασκόντων.

Επιλογή τουριστικού Γραφείου

Η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την τριήμερη εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της Α' Λυκείου στην Καλαμπάκα (Μετέωρα), παρουσία των προέδρων των πενταμελών μαθητικών συμβουλίων, αποσφράγισε τους φακέλους των προσφορών των τριών ταξιδιωτικών γραφείων που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση ενδιαφέροντος και αποφάσισε για την επιλογή του τουριστικού γραφείου που θα αναλάβει την διοργάνωση και πραγματοποίηση της εκδρομής. Οι προσφορές έχουν ως εξής:

Ταξιδιωτικό Γραφείο Διεύθυνση Ξενοδοχείο 4* Τιμή (BB/HB)
makarios travel Θ. Αθανασιάδη 27, Δράμα COSTA FAMISSI 108/128 €
Tsakiridis Travel 19ης Μαΐου 85, Δράμα ANTONIADIS, AMALIA και COSTA FAMISSI 75/80 €, 90/97 €Â και 86/107 €
Kesidis Travel Βίτσι 15, Δράμα ANTONIADIS, AMALIA και COSTA FAMISSI 76/82 €, 92€/99 € και 86/107 €

Η επιτροπή αφού έλεγξε εάν τηρείται η κάλυψη των προϋποθέσεων των εκ του νόμου οριζόμενων και των απαιτήσεων της προκήρυξης, αποφάσισε ομόφωνα να επιλέξει το πρακτορείο Tsakiridis Travel. Δυνατότητα ενστάσεων εντός τριών ημερών. Η σύμβαση που θα υπογραφεί και ο αριθμός του ασφαλιστηρίου συμβολαίου επαγγελματικής ευθύνης του γραφείου, θα αναρτηθούν εντός των επόμενων ημερών.

Πρόγραμμα Παρασκευής 20.01.23

ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 20-01-2023

• Άφιξη εκπαιδευτικών: 08:10
  • Έναρξη συνεδρίασης Συλλόγου Διδασκόντων Α’ τετραμήνου: 08:20
  • Άφιξη μαθητών και μαθητριών: 09:30 à λήψη απουσιών
  • Καιρού επιτρέποντος: αναχώρηση για γήπεδο Κραχτίδη συντεταγμένα, ειδάλλως παραμονή στους χώρους του Σχολείου*.
  • Λήξη περιπάτου: 11:30
  • Συνέχιση συνεδρίασης Σ.Δ.: 11:35

*Οι υπεύθυνοι συνοδοί κάθε τμήματος θα προβαίνουν και σε αιφνιδιαστική λήψη απουσιών πλην της αρχής και του τέλους του περιπάτου. Το σχολείο θα είναι όπως κάθε ημέρα ανοικτό από τις 07:30.

Εκδρομή Β' Λυκείου στην ΑΘΗΝΑ (Βουλή των Ελλήνων)

Η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την τετραήμερη εκδρομή των μαθητών και μαθητριών της Β' Λυκείου στην ΑΘΗΝΑ, παρουσία των προέδρων των πενταμελών μαθητικών συμβουλίων, αποσφράγισε τους φακέλους των προσφορών των τεσσάρων ταξιδιωτικών γραφείων που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση ενδιαφέροντος και αποφάσισε για την επιλογή του τουριστικού γραφείου που θα αναλάβει την διοργάνωση και πραγματοποίηση της εκδρομής. Οι προσφορές έχουν ως εξής:

Ταξιδιωτικό Γραφείο  Διεύθυνση  Ξενοδοχείο  Τιμή
Connection Βενιζέλου 4, Θεσσαλονίκη Evita Asty Hotel 159 €
Tsakiridis Travel 19ης Μαΐου 85, Δράμα CRYSTAL HOTEL 158 €
HERODOTUS TOURS Μητροπόλεως 20, Θεσσαλονίκη Boss Boutique Hotel 135 €
Kesidis Travel Βίτσι 15, Δράμα HOTEL TITANIA 159 €

Η επιτροπή αφού έλεγξε εάν τηρείται η κάλυψη των προϋποθέσεων των εκ του νόμου οριζόμενων και των απαιτήσεων της προκήρυξης, αποφάσισε ομόφωνα να επιλέξει το πρακτορείο HERODOTUS TOURS. Δυνατότητα ενστάσεων εντός τριών ημερών. Η σύμβαση που θα υπογραφεί και ο αριθμός του ασφαλιστηρίου συμβολαίου επαγγελματικής ευθύνης του γραφείου, θα αναρτηθούν εντός των επόμενων ημερών.

Τετάρτη 29/03/2023 18:49
Μέσο κοινωνικής δικτύωσης