COVID-19 και links

Δύο ανακοινώσεις:
Σχετικά με τον SARS-Cov-2: Στην περίπτωση επιβεβαιωμένου κρούσματος, το σχολείο αναζητά τις στενές επαφές (μαθητές του τμήματος και από άλλα τμήματα με τα οποία συναναστράφηκε). Στη συνέχεια γίνεται κατάταξη σε κατηγορίες:
1η) εμβολιασμένοι, 2η) ανεμβολίαστοι γενικά και 3η) ανεμβολίαστοι, οι οποίοι κάθονται δίπλα, εμπρός και πίσω του.
Στην (1η) δύο self, στη (2η) δύο rapid στα άκρα (αρχή επαφής που ονομάζεται ημέρα 0 και την ημέρα 7) και δύο self ενδιάμεσα και στην (3η) δύο rapid στα άκρα (αρχή επαφής που ονομάζεται ημέρα 0 και την ημέρα 7) και τέσσερα self ενδιάμεσα.
Για τα rapid σας προμηθεύουμε με βεβαίωση για να μεταβείτε σε ιατρικές δομές (τις αναγράφει η βεβαίωση). Τα self (εκτός των δύο που παίρνετε από το Φαρμακείο με το ΑΜΚΑ σας) σας τα διανέμουμε εμείς.
Πολλές φορές θα συμβεί η οικογένεια να πληροφορηθεί αργά το αποτέλεσμα και να μας ενημερώσει αργά το μεσημέρι. Ήδη την Παρασκευή στη Β' Λυκείου συνέβη αυτό και έτσι οι βεβαιώσεις δόθηκαν το μεσημέρι με τη λήξη και τα self δεν διανεμήθηκαν διότι οι κατάλογοι με τις κατηγορίες μαθητών ετοιμάστηκαν αργά το βράδυ της Παρασκευής. Θα διανεμηθούν την Δευτέρα και την Τρίτη (σε αυτούς που δικαιούνται από τη Β').
Παρακαλούμε μην απασχολείτε τις τηλεφωνικές γραμμές ζητώντας τον Διευθυντή ή τους Υποδιευθυντές διότι ο φόρτος εργασίας είναι ογκώδης. Η Γραμματέας μπορεί να σας εξυπηρετήσει εάν δεν καταλάβατε κάτι, και επίσης είναι προτιμότερο να στείλετε email για τυχόν απορίες.

Ακολουθεί ανακοίνωση για την ΕξΑΕ

ΕξΑΕ
Σε περίπτωση που είναι αδύνατη η παρουσία των μαθητών στο σχολείο (πανδημία, καιρικές συνθήκες, παρεμπόδιση κ.ά.) σύμφωνα με τους Νόμους της Πολιτείας, τα Σχολεία παρέχουν Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση. Οι σύνδεσμοι που πρέπει να κοινοποιήσετε στα παιδιά σας έχουν σταλεί στα email των γονέων.