Δομές υποστήριξης

Φορείς υποστήριξης για θέματα κοινωνικοποίησης, για εκπαιδευτικά, μαθησιακά, ψυχολογικά θέματα και για θέματα προσαρμογής:

Σύμβουλοι Σχολικής Ζωής: Είναι οι εκπαιδευτικοί: κ. Κιοσσέ, κ. Κόλτσης και κ. Ιωαννίδου. Μπορούν να απευθύνονται σε αυτούς οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι γονείς για διάφορα θέματα (μαθησιακές δυσκολίες, για ενίσχυση ιδιαίτερων κλίσεων, για συμβουλευτική, διαχείριση κρίσεων κ.ά.). Τα στοιχεία επικοινωνίας των τριών εκπαιδευτικών σας έχουν αποσταλεί με emails, μαζί με τα στοιχεία και των υπολοίπων διδασκόντων.
Σχολική Ψυχολόγος: Είναι η κ. Αμπατζόγλου Κατερίνα, η οποία παρευρίσκεται στο σχολείο μας κάθε Παρασκευή και μπορείτε γονείς και μαθητές/μαθήτριες να επικοινωνείτε μαζί της μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας στη διεύθυνση: ¨ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ¨. Σε αυτό το email οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να υποβάλλουν την αίτηση τους για ατομική συνάντηση μαζί της.
Κ.Ε.Σ.Υ.: Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης. Εκτός από τις περιπτώσεις μαθησιακών δυσκολιών μαθητών, έχει ως αποστολή του την παροχή υπηρεσιών προηγμένης τεχνολογίας σε μαθητές, τη διερεύνηση αιτημάτων ψυχοκοινωνικής στήριξης και των αναγκών στο πεδίο επαγγελματικού προσανατολισμού σε ατομικό επίπεδο, για τους γονείς και τους μαθητές και τις μαθήτριες των Β' και Γ' Λυκείου. Την παροχή υποστήριξης των γνωστικών δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών, τη δημιουργία μια ασφαλούς σχολικής κουλτούρας που ευνοεί την ψυχοκινητική υγεία των μαθητών και την συναισθηματική τους ευημερία. Για όλα αυτά και για άλλα θέματα μπορείτε να επικοινωνείτε με το ΚΕΣΥ Δράμας στο τηλέφωνο: 2521076511, στο email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του: http://kesy.dra.sch.gr/