Πανελλαδικές εξετάσεις 2020

Υπενθυμίζεται στους υποψήφιους των Πανελλαδικών Εξετάσεων ότι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων είναι η 9η Απριλίου, ημέρα Πέμπτη.
Επίσης, όσοι και όσες έστειλαν την Αίτηση - Δήλωση και υποβάλλουν ερώτημα σχετικά με την παραλαβή της αίτησης, ανακοινώνεται ότι την Τρίτη ή την Τετάρτη θα ειδοποιηθούν εκείνοι οι μαθητές της Γ' Λυκείου των οποίων η αίτηση δεν έχει φθάσει ακόμη στο Σχολείο. Συνεπώς δεν χρειάζεται να ανησυχούν οι υποψήφιοι σχετικά με την παραλαβή της αίτησής τους.
Σε προηγούμενες αναρτήσεις, καθώς και στην καρτέλα "Εξετάσεις" --> "Πανελλαδικές Εξετάσεις" μπορείτε να δείτε πρότυπες αιτήσεις ως παράδειγμα, τις εγκυκλίους και οδηγίες συμπλήρωσης.

Εγκύκλιος Υπουργείου:

Οι υποψήφιοι να διαβάσουν προσεκτικά τις οδηγίες και αφού κάνουν λήψη της αίτησης - δήλωσης να την επισυνάψουν σε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα (mail) το οποίο να αποστείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Σχολείου. Οι υποψήφιοι στο πεδίο "ΤΗΛΕΦΩΝΑ" να γράψουν το κινητό τους και το σταθερό της οικίας τους. Εάν δεν διαθέτουν σταθερό να γράψουν ένα δεύτερο κινητό τηλέφωνο ενός γονέα τους. Στο πεδίο: "Ταχυδρομική διεύθυνση" να γράψουν τη διεύθυνση του σπιτιού τους (και όχι την ηλεκτρονική διεύθυνση αλληλογραφίας). Οι φοιτώντες στη Γ' Λυκείου ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ το πεδίο 16, το οποίο προορίζεται για τους απόφοιτους.

Για τους μαθητές και τις μαθήτριες τις Γ' Λυκείου και όσους και όσες αποφοίτους δώσουν με το ΝΕΟ σύστημα:

Α-Δ ΝΕΟ ΓΕΛ (1 σελίδα για υποβολή)    ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΝΕΟ ΓΕΛ      ΑΡΧΕΙΟ Σχετική εγκύκλιος ΝΕΟ ΓΕΛ

Για τους αποφοίτους που επιθυμούν να δώσουν εξετάσεις με το παλαιό σύστημα:

Α-Δ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ (1 σελίδα για υποβολή)
ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ.
ΑΡΧΕΙΟ Σχετική εγκύκλιος ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ: Για να αποστείλετε ένα ηλεκτρονικό μήνυμα (mail) πατάτε το κατάλληλο πλήκτρο (Νέο, Σύνταξη, Δημιουργία ή κάτι παρόμοιο) και γράφετε: "Αίτηση της μαθήτριας Παπαδοπ....  Αντιγ...". Στη συνέχεια πατάτε: "συνημμένο" ή τον συνδετήρα. Επιλέγετε από τα αρχεία σας την αίτηση (που ήδη έχετε κατεβάσει στον υπολογιστή σας και έχετε συμπληρώσει), την ανεβάζετε (την αίτηση), συνήθως πατώντας "Άνοιγμα" στο παράθυρο που θα σας έχει ανοίξει και τελειώνετε με το "Αποστολή".

Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές
εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες,  στις πανελλαδικές
εξετάσεις ΓΕΛ έτους 2020.

Στην εγκύκλιο του συνημμένου εγγράφου θα διαβάσετε πώς καθορίζεται ο τρόπος εξέτασης των υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες.

Download this file (υποψήφιοι_με_ειδικές_ανάγκες.pdf)υποψήφιοι_με_ειδικές_ανάγκες.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου290 Kb