Μαθητικός Διαγωνισμός Ψηφιακής Καινοτομίας

Το Εργαστήριο Ηλεκτρονικού Επιχειρείν (ELTRUN) του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος (Β. Ελλάδα), το University of Nicosia της Κύπρου και άλλα δέκα Πανεπιστήμια από όλη την Ελλάδα, στο πλαίσιο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού E-nnovation (www.ennovation.gr) διοργανώνει τον Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας για το Ηλεκτρονικό Επιχειρείν (E-nnovation Junior 2012).

Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές όλων των τάξεων των Λυκείων της χώρας ατομικά ή σε ομάδες των δύο (02) ατόμων και η συμμετοχή σε αυτόν είναι προαιρετική.

Οι μαθητές καλούνται να γράψουν μια πρόταση (600-1000 λέξεις) στην οποία θα προτείνουν καινοτόμες ιδέες που αφορούν στην επιχειρηματική αξιοποίηση του διαδικτύου και άλλων νέων τεχνολογιών (όπως π.χ. κινητά τηλέφωνα τρίτης γενιάς, έξυπνοι αισθητήρες κλπ.) για νέες υπηρεσίες, έχοντας στο νου τους όχι μόνο την ελληνική αλλά και την παγκόσμια αγορά. Η πρόταση δεν πρέπει να είναι μια γενική έκθεση ιδεών αλλά να παρουσιάζει τα βασικά χαρακτηριστικά και τρόπο υλοποίησης μιας ιδέας (όπως π.χ. ενός site παροχής υπηρεσιών, πώλησης προϊόντων, ψυχαγωγίας, κοινωνικής δικτύωσης κλπ.) που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε επιχειρηματική δραστηριότητα.

Οι εργασίες των μαθητών θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. έως την Τρίτη 10 Απριλίου 2012. Στο e-mail, που θα έχει θέμα «Παράδοση εργασίας - Όνομα ιδέας», πρέπει να αναγράφονται ονοματεπώνυμο, η τάξη, το σχολείο, η ταχυδρομική διεύθυνση και το τηλέφωνο του σχολείου, καθώς και το τηλέφωνο και η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

Οι εργασίες των μαθητών θα αξιολογηθούν από την Επιστημονική Επιτροπή του διαγωνισμού E-nnovation.

Οι νικητές του διαγωνισμού θα κερδίσουν υποτροφία για το Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας (YES ? Youth Entrepreneurship Summer School, www.yes.aueb.gr) το οποίο διοργανώνεται από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν κατά τη διάρκεια του 9ου Φοιτητικού Συνεδρίου Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας στις 10 Μαΐου 2012 στην Αθήνα. Οι μαθητές που θα συμμετάσχουν στο διαγωνισμό θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν το συνέδριο δωρεάν.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το διαγωνισμό, τους όρους και τις δηλώσεις συμμετοχής, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα www.ennovation.gr ή να απευθύνονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Δευτέρα 15/10/2018 08:15

Τρίτη
Οκτωβρίου
Πρώτο Τέταρτο
Λογγίνου Εκατοντάρχου, Λεοντίου και Δομετίου μαρτύρων
Ο Γενουάτης ναύαρχος Ανδρέας Ντόρια απελευθερώνει από τους Τούρκους το Ρίο.
Ιδρύονται τα πρώτα Δικαστήρια.
1912
Ο Ελληνικός Στρατός απελευθερώνει τη Βέροια, την Κατερίνη και το χωριό Περδίκας της Πτολεμαΐδος.
1944
Ιερολοχίτες, υπό τον Σχη Θ. Κετσέα, καταλαμβάνουν και απελευθερώνουν την νήσο Λήμνο.
<<  Οκτώβριος 2018  >>