Ομάδα βόλεϊ

Το 4ο Γενικό Λύκειο Δράμας, εκτός από τις μαθητικές επιτυχίες που έχει να επιδείξει, αποδεικνύεται εξίσου ικανό στον αθλητικό τομέα.
Συγκεκριμένα, η σχολική ομάδα πετοσφαίρισης των κοριτσιών συμμετέχει επί σειρά ετών στους τελικούς του περιφερειακού και του πανελληνίου πρωταθλήματος, καταλαμβάνοντας αξιόλογες θέσεις.

Το σχολικό έτος 2005-06 η ομάδα βόλεϊ κατάφερε να φτάσει μετά από πολλούς αγώνες στους ημιτελικούς του πανελληνίου πρωταθλήματος που διεξήχθησαν στην Κύπρο, παίρνοντας μια θέση στην οκτάδα.
Το επόμενο έτος 2006-07, η ομάδα του 4ου Γενικού Λυκείου έφρασε στον τελικό του πανελλήνιου πρωταθλήματος στις Σέρρες, ύστερα από πολλούς νικηφόρους αγώνες, με αποτέλεσμα να τους αποδοθεί ο τίτλος των δευτεραθλητριών Ελλάδας.
Το σχολικό έτος 2007-08 τα κορίτσια του σχολείου μας (Σαββίδου Χαρούλα, Σαββίδου Πόπη, Κυριαζίδου Ιωάννα, Ζησοπούλου Έλενα, Πασχαλίδου Βάλια, Ματζαρίδου Κατερίνα, Δερματίδου Άρτεμις, Ναλπάντη Μαρία, Παπουτσή Μαριαλένα, Γιουρετζίδου Αναστασία), εκπληρώνουν βήμα-βήμα τις προσδοκίες για μια συμμετοχή στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Ξεκινώντας από το τοπικό πρωτάθλημα κατέκτησαν το κύπελο, χωρίς να αγωνιστούν, αφού το 2ο ΕΠΑΛ και το 3ο Γενικό Λύκειο αποσύρθηκαν από το πρωτάθλημαμ χαρίζοντας στην ομάδα του σχολείου μας την πρώτη θέση. Στη συνέχεια, τα κορίτσια αγωνίστηκαν με τη νικηφορο ομάδα του Ν. Ξάνθης και νίκησαν με σκορ 2-0 σετ. Η ομάδα μας θα συνεχίσει την πορεία της αντιμετωπίζοντας το νικητή μεταξύ Αλεξανδούπολης και Κομοτηνής. Ελπίζουμε ότι το αποτέλεσμα θα τις δικαιώσει και θα συνεχίσουν την ανοδική πορεία τους προς την κορυφή.

Η σύνθεση της ομάδας για το σχολικό έτος 2009-10 είναι η εξής:

• Ναλμπάντη Μαρία
  • Γιουρετζίδου Αναστασία