Έκθεση έργων τέχνης

Βάλιας Σεμερτζίδης, Μπάμπης Βενετόπουλος.

«Ανθρώπινες Συγκρούσεις»

Το έργο Δράσεις στον Πολιτισμό με θέμα «Ανθρώπινες συγκρούσεις», αποτελεί ένα σχέδιο δράσης (project) το οποίο διαπραγματεύεται ζητήματα οριακών υπαρξιακών καταστάσεων, όπως ο ψυχολογικός καταναγκασμός του σύγχρονου ανθρώπου, η σύγκρουση των ανθρωπίνων σχέσεων, η σύγκρουση του ανθρώπου με κάθε μέσο εξουσίας το οποίο μπορεί να προέρχεται από την οικογένεια, την κοινωνία,  τη θρησκεία ή την πολιτική.

Ως σχέδιο δράσης βασίζεται αποκλειστικά στα δομικά στοιχεία της μεθόδου project, όπως αυτά καταγράφονται βιβλιογραφικά (επιλογή θέματος, προγραμματισμός, υλοποίηση, αξιολόγηση, παρουσίαση) και αποτελεί μία ανοικτή και συγχρόνως συλλογική διαδικασία επεξεργασίας των επιμέρους στοιχείων που συνθέτουν το έργο δύο σημαντικών εικαστικών καλλιτεχνών: του Βάλια Σεμερτζίδη και του Μπάμπη Βενετόπουλου.

Στόχος της δράσης για τους  μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας είναι να έρθουν σε επαφή με το έργο των δύο καλλιτεχνών. Να δουν και να ερευνήσουν το έργο τους, να προβληματιστούν πάνω σ' αυτό και να δημιουργήσουν νέες εννοιολογικές αναζητήσεις. Απώτερος στόχος είναι η γνώση και η πληροφόρηση να μετασχηματιστούν σε πράξη και στάση ζωής.

Στο πρώτο στάδιο εφαρμογής του σχεδίου δράσης (7/12/09-11/12/09), οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν σε επαφή με πίνακες, εικόνες, βίντεο και κατασκευές των δύο καλλιτεχνών που θα εκτεθούν για το σκοπό αυτό στην αίθουσα διαδραστικής μάθησης του σχολείου. Θα στοχαστούν και θα συζητήσουν το περιεχόμενο της έκθεσης με την καλλιτεχνική ομάδα που θα στηρίξει τη διαδικασία.

Στο δεύτερο στάδιο (14/12/09-16/12/09) θα πραγματοποιηθούν τρία εργαστήρια εικαστικής έκφρασης. Σε αυτά μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο πρώτο στάδιο θα εμπλακούν σε δημιουργικές δραστηριότητες γραπτής, προφορικής, εικαστικής έκφρασης (γραπτά κείμενα, έργα ζωγραφικής, μουσικές προτάσεις) και αποτύπωσης των εμπειριών που αποκόμισαν από την επαφή τους με το έργο των δύο καλλιτεχνών. Θα ακολουθήσει επεξεργασία των δεδομένων, ομαδοποίηση και καταγραφή των πορισμάτων που θα αποτελέσουν την οπτική των μαθητών και μαθητριών απέναντι στο έργο των Βάλια Σεμερτζίδη και Μπάμπη Βενετόπουλου. Τα έργα των μαθητών θα εκτεθούν στο χώρο εκθέσεων του σχολείου, τα δε συμπεράσματα της επεξεργασίας της εργαστηριακής εικαστικής άσκησης θα δημοσιευθούν.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ (07/12-11/12):

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν τη Δευτέρα 07/12/09 στις 12.00 το μεσημέρι.

Τη Δευτέρα (07/12) το απόγευμα (16.15-18.00) θα λειτουργήσει στο χώρο της έκθεσης (αίθουσα διαδραστικής μάθησης) το "εργαστήρι συμβουλευτικής γονέων και κηδεμόνων του 4ου Γενικού Λυκείου Δράμας", με αντικείμενο - προσαρμοσμένο στο θέμα της έκθεσης - «Ανθρώπινες συγκρούσεις στην εφηβική ηλικία».

Η έκθεση θα είναι διαθέσιμη στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας την Τετάρτη (09/12) το απόγευμα (16.30-19.00).

Δυνατότητα επίσκεψης μαθητών άλλων σχολείων στο χώρο της έκθεσης υπάρχει μόνο κατόπιν επικοινωνίας του κάθε σχολείου με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας και τηλεφωνικής συνεννόησης με το 4ο Γενικό Λύκειο.

Δρ. Σπύρος Κιουλάνης

Δείτε την πρόσληση