Άλλες δράσεις

ShareΣτο σχολείο μας λειτουργεί η Σχολή Γονέων του 4ου Λυκείου Δράμας (από το σχ. έτος 2007-2008) καθώς επίσης και Εργαστήρι Συμβουλευτικής Γονέων και Κηδεμόνων (από το σχ. έτος 2008-2009).

Πρόγραμμα για την Τρίτη 12-9-2017

Η πρωινή προσέλευση των μαθητών είναι μέχρι τις 8:00.

Οι μαθητές να έχουν τις τσάντες τους για να πάρουν τα βιβλία τους.

Θα πραγματοποιηθούν οι 4 πρώτες ώρες.

Κλήρωση

Ο αριθμός 407 με ορθογώνια σφραγίδα κερδίζει το 3μερο ταξίδι για 2 άτομα στην Κων/πολη.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2013-14 ΣΤΟ 4ο ΛΥΚΕΙΟ ΔΡΑΜΑΣ

Ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2013-14 στο 4ο Λύκειο Δράμας θα τελεσθεί την Τετάρτη 11-9-13 στις 9.45π.μ.

Έκθεση έργων τέχνης

Βάλιας Σεμερτζίδης, Μπάμπης Βενετόπουλος.

«Ανθρώπινες Συγκρούσεις»

Το έργο Δράσεις στον Πολιτισμό με θέμα «Ανθρώπινες συγκρούσεις», αποτελεί ένα σχέδιο δράσης (project) το οποίο διαπραγματεύεται ζητήματα οριακών υπαρξιακών καταστάσεων, όπως ο ψυχολογικός καταναγκασμός του σύγχρονου ανθρώπου, η σύγκρουση των ανθρωπίνων σχέσεων, η σύγκρουση του ανθρώπου με κάθε μέσο εξουσίας το οποίο μπορεί να προέρχεται από την οικογένεια, την κοινωνία,  τη θρησκεία ή την πολιτική.

Ως σχέδιο δράσης βασίζεται αποκλειστικά στα δομικά στοιχεία της μεθόδου project, όπως αυτά καταγράφονται βιβλιογραφικά (επιλογή θέματος, προγραμματισμός, υλοποίηση, αξιολόγηση, παρουσίαση) και αποτελεί μία ανοικτή και συγχρόνως συλλογική διαδικασία επεξεργασίας των επιμέρους στοιχείων που συνθέτουν το έργο δύο σημαντικών εικαστικών καλλιτεχνών: του Βάλια Σεμερτζίδη και του Μπάμπη Βενετόπουλου.

Στόχος της δράσης για τους  μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας είναι να έρθουν σε επαφή με το έργο των δύο καλλιτεχνών. Να δουν και να ερευνήσουν το έργο τους, να προβληματιστούν πάνω σ' αυτό και να δημιουργήσουν νέες εννοιολογικές αναζητήσεις. Απώτερος στόχος είναι η γνώση και η πληροφόρηση να μετασχηματιστούν σε πράξη και στάση ζωής.

Στο πρώτο στάδιο εφαρμογής του σχεδίου δράσης (7/12/09-11/12/09), οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρθουν σε επαφή με πίνακες, εικόνες, βίντεο και κατασκευές των δύο καλλιτεχνών που θα εκτεθούν για το σκοπό αυτό στην αίθουσα διαδραστικής μάθησης του σχολείου. Θα στοχαστούν και θα συζητήσουν το περιεχόμενο της έκθεσης με την καλλιτεχνική ομάδα που θα στηρίξει τη διαδικασία.

Στο δεύτερο στάδιο (14/12/09-16/12/09) θα πραγματοποιηθούν τρία εργαστήρια εικαστικής έκφρασης. Σε αυτά μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο πρώτο στάδιο θα εμπλακούν σε δημιουργικές δραστηριότητες γραπτής, προφορικής, εικαστικής έκφρασης (γραπτά κείμενα, έργα ζωγραφικής, μουσικές προτάσεις) και αποτύπωσης των εμπειριών που αποκόμισαν από την επαφή τους με το έργο των δύο καλλιτεχνών. Θα ακολουθήσει επεξεργασία των δεδομένων, ομαδοποίηση και καταγραφή των πορισμάτων που θα αποτελέσουν την οπτική των μαθητών και μαθητριών απέναντι στο έργο των Βάλια Σεμερτζίδη και Μπάμπη Βενετόπουλου. Τα έργα των μαθητών θα εκτεθούν στο χώρο εκθέσεων του σχολείου, τα δε συμπεράσματα της επεξεργασίας της εργαστηριακής εικαστικής άσκησης θα δημοσιευθούν.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ (07/12-11/12):

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν τη Δευτέρα 07/12/09 στις 12.00 το μεσημέρι.

Τη Δευτέρα (07/12) το απόγευμα (16.15-18.00) θα λειτουργήσει στο χώρο της έκθεσης (αίθουσα διαδραστικής μάθησης) το "εργαστήρι συμβουλευτικής γονέων και κηδεμόνων του 4ου Γενικού Λυκείου Δράμας", με αντικείμενο - προσαρμοσμένο στο θέμα της έκθεσης - «Ανθρώπινες συγκρούσεις στην εφηβική ηλικία».

Η έκθεση θα είναι διαθέσιμη στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας την Τετάρτη (09/12) το απόγευμα (16.30-19.00).

Δυνατότητα επίσκεψης μαθητών άλλων σχολείων στο χώρο της έκθεσης υπάρχει μόνο κατόπιν επικοινωνίας του κάθε σχολείου με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας και τηλεφωνικής συνεννόησης με το 4ο Γενικό Λύκειο.

Δρ. Σπύρος Κιουλάνης

Δείτε την πρόσληση

Το blog του 4ου Λυκείου

Παράλληλα και συμπληρωματικά με την ιστοσελίδα του σχολείου μας λειτουργεί και το blog του 4ου Λυκείου  στη διεύθυνση:

Δευτέρα 18/09/2017 20:45

Πέμπτη
Σεπτεμβρίου
1 ημέρας
Απόδοσις υψώσεως Τιμίου Σταυρού, Κοδράτου αποστόλου, Ιωνά προφήτου
480 π.Χ.
Ο Στρατηγός του Ξέρξη Μαρδόνιος καταλαμβάνει την Αθήνα και πυρπολεί την Ακρόπολη και την πόλη.
Ο Γενουάτης ναύαρχος Αντρέα Ντόρια απελευθερώνει την Κορώνη από τους Τούρκους.
Ο ρωσικός στόλος υπό τον ναύαρχο Χάυδεν φθάνει στο Ναύπλιο.
Τέσσερα Ελληνικά πολεμικά πλοία εισέρχονται στον Αμβρακικό κόλπο, κυριεύουν 43 τουρκικά πλοιάρια και βυθίζουν μία κανονιοφόρο.
1904
Το αντάρτικο σώμα του Καούδη επιτίθεται εναντίον κομιτατζήδων στο χωριό Τρίγωνο των Κορεστίων.
1918
Απόσπασμα του 1/38 Συντάγματος Ευζώνων εισέρχεται στις Σέρρες.
1944
Η ΙΙΙ Ελληνική Ορεινή Ταξιαρχία εισέρχεται στο Ρίμινι Ιταλίας και υψώνει την Ελληνική Σημαία.
<<  Σεπτέμβριος 2017  >>