Εκδηλώσεις

Η ΔΕΚΠΟΤΑ του Δήμου Δράμας απευθύνει πρόσκληση προς όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες προκειμένου να βοηθήσουν για την επιτυχία της ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ.

Σας καλεί για μια πρώτη συνάντηση το Σάββατο και την Κυριακή.

Παρακαλώ, ενημερωθείτε από το συνημμένο έγγραφο.

Download this file (Ονειρούπολη.pdf)Ονειρούπολη.pdf Διαχειριστής Ιστότοπου630 Kb

Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς 2016-2017

Ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2016-17 στο 4ο Λύκειο Δράμας θα τελεσθεί τη Δευτέρα 12-9-16στις 9.30 π.μ.

Έναρξη σχολικής χρονιάς 2015-2016

Σας ενημερώνουμε ότι η τελετή του Αγιασμού για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2015-2016 θα γίνει την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου, στις 10:00.

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο - Διαδικτυακός Εκφοβισμός

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε. Δράμας διοργανώνει εκδήλωση με θέμα την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και τον Διαδικτυακό Εκφοβισμό, η οποία θα υλοποιηθεί την Πέμπτη, 6 Μαρτίου 2014 στις 17:45, στην Αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Δράμας.

Στην εκδήλωση θα μιλήσει μέσω τηλεδιάσκεψης ο υπαστυνόμος Α' της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος κ. Γέρμανος Γεώργιος. Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας στο Διαδίκτυο μέσω του Live Streaming του Δήμου. Ο σύνδεσμος της τηλεδιάσκεψης θα είναι διαθέσιμος στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Δράμας .

Η εκδήλωση θα είναι ανοιχτή στο κοινό και θα μπορούν να συμμετέχουν μαθητές/τριες.

Στην ίδια εκδήλωση θα βραβευθούν οι μαθητές/τριες που θα διακριθούν στον 1ο Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Ευφάνταστη παρουσίαση πρωτότυπου μηνύματος».

Ένας αστρολάβος στα μονοπάτια του Βορρά

Με αφορμή το καινούργιο βιβλίο του Γιώργου Γραμματικάκη "Ένας αστρολάβος του Ουρανού και της Ζωής",  οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης, ο Σύλλογος Ερασιτεχνικής  Αστρονομίας ?Ο ΠΗΓΑΣΟΣ?, και ο Δήμος Παρανεστίου παρουσιάζουν μια εκδήλωση λόγου και μουσικής

Το Σάββατο, 9 Μαρτίου, και ώρα  7.30 μ.μ.  στο Πολιτιστικό Κέντρο του  Νικηφόρου Δράμας

Με οδηγό ένα  θαυμαστό  αστρολάβο της Βυζαντινής Εποχής,  ο συγγραφέας θα ανιχνεύσει μαζί  με  το κοινό και τους μαθητές της Δράμας  κάποια από τα μονοπάτια  του Σύμπαντος  και της Ελληνικής Ζωής.

astrolavos

Την ομιλία του κ. Γραμματικάκη μπορείτε να την παρακολουθήσετε ολόκληρη στο YouTube:

7η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2013

7η Ευρωπαϊκή Ημέρα Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων

Ο κ. Γ. Γραμματικάκης στη Δράμα

"ΕΝΑ ΦΩΣ ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ".

Ομιλητής ο Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης

κ. Γιώργος Γραμματικάκης

Το Σάββατο 3 Μαρτίου 2012 στις 19:30 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων στο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Νικηφόρου.

Παράλληλες Εκδηλώσεις στον ίδιο χώρο:

• Το Πανηγύρι της Φυσικής 18:00 - 19:30

Παρουσίαση πειραμάτων Φυσικής και όχι μόνο από τους μαθητές του Γυμνασίου ? Λ.Τ. Νικηφόρου.

• Βράβευση των μαθητών του νομού Δράμας που διακρίθηκαν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό  Αστρονομίας 2011-2012
  • Νυχτερινή Παρατήρηση μετά την Ομιλία

Οι Συνδιοργανωτές

Δήμος Παρανεστίου

Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Δράμας «Ο Πήγασος»

Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς 2011-2012

Σας πληροφορούμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011 και ώρα 10:30.

agiasmos11_12

Εκδήλωση για την Άλκη Ζέη

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Λέσχης Ανάγνωσης του 1ου Γυμνασίου Δράμας,

στο πλαίσιο Προγράμματος του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου,

υποδέχονται και τιμούν την Άλκη Ζέη στο Δημοτικό Ωδείο Δράμας,

την Κυριακή 10 Απριλίου 2011 και ώρα 7:30 μ.μ.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες

θα μιλήσουν, θα παίξουν μουσική, θα τραγουδήσουν και θα χορέψουν

για τη συγγραφέα και την ηρωίδα του βιβλίου της

«Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της».

Σας προσκαλούμε

να παρευρεθείτε και να τιμήσουμε όλοι μαζί

την αγαπημένη συγγραφέα μικρών και μεγάλων.

Ο Διευθυντής                                                           Η υπεύθυνη καθηγήτρια

Νικόλαος Αναγνώστου                                                       Ευαγγελία Ριτζαλέου

Έναρξη νέας σχολικής χρονιάς

Σας πληροφορούμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2010 και ώρα 10:30.

Βραβεία Διαγωνισμού Ξανθόπουλου

Κυριακή 26/01/2020 16:54

Κυριακή
Ιανουαρίου
Ξενοφώντος οσίου, Ανανίου ιερομάρτυρος, Αμμωνά οσίου
Σύσκεψη κληρικών, προεστών και καπεταναίων στο Αίγιο, με θέμα την κήρυξη της Επαναστάσεως.
Ο Ι. Καποδίστριας προτείνει για έδρα της κυβερνήσεως την Αίγινα.
1941
Αρχίζει η μάχη της Τρεμπεσίνας.
1944
Έξω από την Κοζάνη εκτελούνται 43 Έλληνες από τα στρατεύματα κατοχής.
1951
Το Ελληνικό Εκστρατευτικό Σώμα Κορέας ενεργεί επιθετικές αναγνωρίσεις βόρεια της πόλεως Ικτσόν.
<<  Νοέμβριος 2019  >>