Διασκέδαση

Μπανάνα;

Ένα από τα πιο δημοφιλή βίντεο που επιλέχθηκε προς υποτιτλισμό από τους μαθητές της Γ Λυκείου στα πλαίσια του μαθήματος των Πολυμέσων. Εδώ, χωρίς υπότιτλους:

Nasa Johnson Style

Το διαστημικό κέντρο Johnson της NASA στο Χιούστον του Τέξας στο πνεύμα των ημερών:

Περιμένουμε την έκδοση για το Cern Tongue out

Κάτι που θα σας κάνει να σκεφτείτε αρκετά

Να μια μικρή απόδειξει που δείχνει ότι 2=1:

Έστω 2 ίσοι αριθμοί: α=β
1. Πολλαπλασιάζω και τα 2 μέλη της εξίσωσης με α:
2. α^2=αβ
3. Αφαιρώ και απ'τα δύο το β^2:
4. α^2 - β^2 = αβ-β^2
5. Διαφορά τετραγώνων στο 1ο μέλος, κοινός παράγοντας στο 2ο:
6. (α-β)(α+β)=β(α-β) Τα α-β φεύγουν: α+β=β
7. Όπου α βάζω το ίσον του (α=β):
8. β+β=β
9. 2β=β
10. 2=1 (φεύγουν τα β)

To λάθος στο τέλος....(πριν κοιτάξετε, προσπαθείστε να το βρείτε μόνοι σας)..

.

"Είσαι και ο πρώτος"

Η ματιά τα λέει όλα:

Mariza

Μια μικρού μήκους ταινία από έναν Έλληνα φοιτητή, τον Κων/νο Κρυστάλλη, στο Πανεπιστήμιο του Σίδνεϊ. Η μουσική είναι του Μίκη Θεοδωράκη. Μαρίζα 2008. Δε χάνουμε ποτέ το κέφι μας!!!

Τα ερωτευμένα χταποδάκια

Δύο ερωτευμένα χταποδάκια σε μεγάλους μπελάδες σε κάποιο ελληνικό νησί:

Η ταινία ήταν έμπνευση φοιτητών της Γαλλικής Σχολής Gobelins L'Ecole de L'Image και ολοκληρώθηκε στα πλαίσια της διπλωματικής τους εργασίας. Το αποτέλεσμα ήταν τόσο καλό που το φιλμ προτάθηκε και για όσκαρ (2009).

Εκπαιδευτικό βιντεοπαιχνίδι

Το FOOD FORCE είναι ένα εκπαιδευτικό βιντεοπαιχνίδι, το οποίο παρουσιάζεται από το Παγκόσμιο Πρόγραμμα Σίτισης (ΠΠΣ) των Ηνωμένων Εθνών. Το παιχνίδι αυτό σχεδιάστηκε ειδικά για να βοηθήσει τα παιδιά να μάθουν σχετικά με τον αγώνα ενάντια στην παγκόσμια πείνα και τη σημασία της ανθρωπιστικής βοήθειας. Το FOOD FORCE είναι διαθέσιμο σε πάνω από δέκα γλώσσες, σε ένα αρχείο που μπορεί να «κατέβει» δωρεάν από το Διαδίκτυο από τον ιστότοπο www.food-force.com . Στην Ελλάδα, το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, σε συνεργασία με το Υπουργείο Εξωτερικών, φρόντισε για τη διανομή του σε μορφή CD ROM στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας.

Τρίτη 20/06/2017 20:59

Κυριακή
Ιουνίου
Φεβρωνίας, Λογγίνου, Ορεντίου, Προκοπίου
Θάνατος του τραγικού Έλληνος Αυτοκράτορος Ιουλιανού του Φιλοσόφου, σε ηλικία 31 ετών.
Οι Τούρκοι περνούν στην άλλη πλευρά του Ευβοϊκού κόλπου και στην βενετοκρατούμενη Χαλκίδα μέσω πλωτής γέφυρας.
Οι Τούρκοι φονεύουν στη Σμύρνη τον νεομάρτυρα ιερέα Προκόπιο από τη Βάρνα.
Ήττα των Ελλήνων στην Καλαρρύτα της Ηπείρου.
Οι Γενναίος Κολοκοτρώνης, Π. Γιατράκης, Σ. Πανάς και οι φιλέλληνες απελευθερώνουν το Πέτα.
Οι Τούρκοι απαγχονίζουν στην Κρήνη της Μικράς Ασίας τον νεομάρτυρα Γεώργιο από την Αττάλεια.
Οι Μανιάτες επιτίθενται κατά των Αιγυπτίων και τους καταδιώκουν μέχρι την ακτή, προκαλώντας τους μεγάλες απώλειες.
Ο οπλαρχηγός Ν. Μαλικούτης συλλαμβάνεται σε μάχη κοντά στο Ρέθυμνο και απαγχονίζεται στο Ηράκλειο.
1912
Ανακηρύσσεται Ολυμπιονίκης ο Κωνσταντίνος Τσικλητήρας στην Ολυμπιάδα της Στοκχόλμης (μήκος άνευ φοράς).
1913
Ο Ελληνικός Στρατός εκδιώκει από το Μπέλες τους Βουλγάρους και φθάνει ως την κοιλάδα της Στρώμνιτσας.
1920
Η Ελληνική Ταξιαρχία Ιππικού καταλαμβάνει την Προύσσα.
<<  Ιούνιος 2017  >>